1- ماکت سازی با استفاده از مقوای یونولیت: این نوع ماکت سازی بیشتر جهت ساخت ماکت اولیه (اتود) کاربرد دارد.

۲- ماکت سازی با استفاده از مقوای ماکت: این نوع ماکت سازی به علت دارا بودن تنوع رنگی مقوای ماکت و درعین حال محکم و نسبتا ارزان قیمت بودن آن در بین دانشجویان طرفداران بسیار دارد از معایب این نوع کار می توان به سخت بودن برش جهت کارهای ظریف و محدود بودن ضخامت آن اشاره کرد.

۳- ماکت سازی با استفاده از فوم: فوم به دلیل سبکی زیبایی و سهولت در برش دادن بیشتر در در ماکت هایی مورد استفاده قرار میگیرد که طرح دارای حالات خاص و ترکیب بندی مشخصی باشد. اما از معایب این کار محدودیت استفاده از چسباننده خاص (چسب فوم) است.

۴- ماکت سازی با استفاده از چوب بالسا: چوب بالسا جهت ماکت هایی با دقت و ظرافت بالا کاربرد دارد از ویژگی های این جنس این است که در ضخامت های مختلفی و جود دارد و سازنده میتواند بنا به نوع طرح از ضخامت های گوناگون استفاده کند از معایب این جنس شکننده بودن آن است


حال به روش کار برخی از انواع ماکت ها می پردازیم:

- برای ساخت درخت می تونید رشته های نازک کاغذ را به دور یه میله چوبی دلخواه(تنه درخت) که سر آن را باچسب داغ پوشانده اید به صورت دلخواه بپیچانید یا به جای کاغذ از پاشیدن براده های چوب،اسفنج یا تراشه مداد و…استفاده کنید.

- ازگوش پاک کن می توان به عنوان چراغ برق استفاده کرد و قسمت پنبه ای اون هم خیلی راحت با پاستل قابل رنگ شدن است.

- مقوای عکس های رادیولوژی برای ماکت سازی نسبت به مقوای ماکت دو مزیت دارد:

 اول اینکه برش پذیریش خیلی راحت تر است.

دوم اینکه ارزان قیمت ترمی باشد. وحتی رایگان می باشد.

اما ایرادش این است که به رنگ کارتون بوده (البته یک سمت آن به رنگ های زرد وقرمز وآبی نیز هست که رنگ های خیلی مناسبی نیستند چون خیلی خالص هستند)که البته به راحتی با اسپری به رنگ دلخواه در میاد (اگه رنگ دلخواهتون مشکی نیست سعی کنید حتما رنگ رو در طرف کارتونی مقوا به کار ببرید چون مشکی میتونه رنگ زیرین رو بپوشونه اما بقیه رنگ ها گاهی نمیتونن به ریسکش نمی ارزه)

- استفاده از اسفنج در ساخت ماکت های اتودی،تمرین طراحی وساخت ماکت های بافت وماکت روستا یا بافت شهری که احتیاجی به در آوردن جزئیات ندارند بسیار مفید است البته اسفنج هایی که سبز رنگ هستند نسبت به اسفنج های سفید وزرد نرم تر بوده بهتر برش می خورند اما بسیار ظریف هستند وبا فشار خرد می شوند هم چنین چسب به راحتی آنها را میخورد ضمنا گران تر نیز می باشند پس سختی برش زدن را ترجیح بدهید.

- اگر از اسفنج یا مقوای عکس های رادیولوژی استفاده میکنید واحتیاج به رنگ زدن آنها دارید اسپری رنگی را انتخاب کنید چون برای این کار گواش بسیار نامناسب است (باز خودتان میدانید)

- برای ساخت گنبد نیز یکی از ساده ترین متریال ها اسفنج است چون به راحتی ساییده می شود وشکل های گوناگون به خود میگیرد .

- برای ساخت آب درون حوض ها راه های زیادی وجود دارد در کنارش این را هم بشنوید:ازخمیر نان که آن را رنگ میزنید استفاده کنید چون کاملا شکل پذیر است البته می شه چسب روهم داخل کار خالی کنید ویا ازسلفون مچاله شده ورنگ خورده استفاده کنید.

- اگر به سمباده رنگ سبز مناسبی رو بزنید برای چمن خیلی مناسب می شود البته درجه زبری سمباده هرچه بالاتر باشد چمن جالبتری از آب در میاد.

- از تیغ ماهی میتونید برای نرده های فرم دار استفاده کنید ویا قسمت بین دوستون تیغ ها رو جداکنید برای دستگیره ها وخیلی جاهای دیگه استفاده کنید.

- برای ساختن توپوگرافی بهترین راه این است که نقشه توپوگرافی رو دوبار بکشید و سپس روی اولی لایه های اول و دوم، سوم و چهارم، پنجم و ششم، و… و روی نسخه دوم لایه های دوم و سوم، چهارم و پنجم، ششم و هفتم، و… رو دربیارید این کار باعث می شود راحتتر و تمیز تر لایه ها روی هم قرار بگیرند و بهتر از روشی است که برای هر لایه مقداری اضافی برای روی هم قرار گرفتند قرار میدهند هم چنین توپوگرافی از جنس چوب پنبه خیلی زیبا میشود.

- اگر روزی خواستید یه مجسمه گچی (یا یک نقش برجسته گچی) بسازید می توانید از گل برای ساخت قالبش استفاده کنید، گل وقتی نرم است شکل پذیره و وقتی خشک می شود قالب سفت.

- از درهای آنژوکت که برای تزریق داخل رگ استفاده می شود می توانید برای ساخت گلدان (در آن ابعاد) استفاده کنید.

- اگر می خواهید مقداری گل در باغچه قرار بدهید می توانید از منجوق های گلدوزی رنگی بسیار کوچک(متناسب با ابعاد کارتون)یا از مروارید استفاده کنید.

- برای ساخت شیروانی لایه های زیرین مقوای رادیولوژی بسیار منظم تر وبهتر از لایه های کارتون هستند.

- در بسیاری مواقع استفاده از اسپری که رنگ مات دارد خیلی بهتر از رنگ براق است مثلا استفاده از اسپری مشکی مات در ساخت خانه شیشه ای.

- از بریده ها وپسمانده های پی وی سی در ساخت درب ها وقطعات ام دی اف استفاده زیادی میتوانید بکنید مثل ساخت چمن ودرخت و… رنگ های متنوع وخیلی قشنگی هم دارند.

- همون طور که می دونین ماکارونی استفاده زیادی درماکت سازی دارد.

به غیر از ساخت سازه های ماکارونی از نوع معمولی می توانید در قسمت هایی که به المان های عمودی احتیاج دارید استفاده کنید به راحتی هم با اسپری قابل رنگ هستند وجالب هم می شوند.

از ماکارونی های شکل دار و صدفی و… هم می توانید خیلی استفاده کنید مثلا برای حصار باغچه ها وآلاچیق ها و… البته مثل چوب بالسا که با بخار آب داغ (که می توانید توسط کتری و سماور و دستگاه بخور تهیه کنید) شکل منحنی می گیرد، ماکارونی را هم می شود در آب داغ بریزید و بگذارید کمی نرم شده و آب به جوش بیاید سپس آن را در آورید در ظرف گذاشته و به شکل دلخواه حالت دهید و بگذارید حسابی خشک شود البته این متریال ممکن است خیلی راحت بشکنه باید حسابی مواظبش بود.

- برای ساخت نماهای کاه گلی یا گلی می توانید از فوم برای زیر سازی دیوارها استفاده کنید سپس چسب چوب رو مقدار کمی رقیق کنید و روی سطح رو با اون بپوشانید سپس خاک الک شده را روی سطح بپاشید و بعد مقداری چسب چوب را که خیلی رقیق شده و تقریبا سفید خیلی کم رنگ است روی کار با سرنگ بریزید و بگذارید خشک شود.

- از مداد ۶ گوش برای ساخت ستون های گوشه دار و ۶ گوش و از مداد گرد هم برای ساخت ستون های گرد میتوان استفاده کرد البته بریدنش سخته اگه مقیاس کارتون بخوره از سیگار هم می تونید برای ساخت ستون استفاده کنید.

برخی ابزار که در ماکت سازی مورد استفاده قرار می گیرد را معرفی می کنیم:

کاتر معمولی: جهت برش و کار هایی که به بریدن وبه صورت صاف نیاز دارند.

کاتر گرد بر(دایره): جهت بریدن دایره کما ن و یا قوس می باشد.

کاتر فارسی بر: برای بریدن ۴۵ در جه می باشد که بیشترین استفاده آن در کنج هایی که باهم زاویه ۹۰ درجه درست میکنند می باشد.

 خط کش فلزی: برای اینکه هنگام برش اجسام سخت خط کش همراه با ماکت بریده نشود از خط کش فلزی استفاده می گردد.

 شابلون: برای رسم و پیاده کردن ابعاد دقیق ماکت.

پیستوله (معمولی و فلزی): جهت رسم خطوط منحنی خاص و برش آنها.

انواع سوهان: برای ساییدن قسمت های پرت ماکت.

انواع چسب: چسب ها اعم از چسب چوب، چسب مایع، چسب ماتیکی، چسب فوم و غیره از جمله موادی است که در ماکت سازی کاربرد بسیاری دارند.

 و در پایان می توان به این نکته اشاره کرد که در ماکت سازی هیچ گونه محدودیت مصالح و ابزاری وجود ندارد و تنها با کمی خلاقیت می توان از کمترین امکانات بیشترین بازدهی را کسب نمود.


منبع: http://www.herfehvafan1374.blogfa.com/post-146.aspx


برچسب‌ها: ماکت سازی, ماکت
+ نوشته شده در یکشنبه ۶ آذر۱۳۹۰ساعت 10:2 توسط افشین رجایی پناه |